Schorzenia krtani

lekarz-bada-małą-dziewczynkę-z-matką-w-gabinecie-lekarskim_1098-365 (385x256)Bardzo często zdarza się, że mamy niewielką chrypkę i ignorujemy ją, wręcz lekceważymy. Być może, gdy chrypka trwa zbyt długo, odwiedzamy sklep medyczny i szukamy jakiegoś rozwiązania. Niestety, w ten sposób możemy nabawić się naprawdę poważnej choroby krtani, gdyż jej objawy bardzo często mylone są ze zwykłym przeziębieniem.

Wśród najczęstszych schorzeń krtani należałoby wymienić ostre zapalenie, stan przewlekły zapalenia, obrzęki, polipy oraz guzki głosowe. Pojawiają się również brodawczaki, ziarniniaki lub leukoplakia. Najgroźniejszą chorobą jest rak krtani, ostrzeżenie przed którym można przeczytać na każdym opakowaniu papierosów. Metoda leczenia każdego z tych schorzeń jest zupełnie inna. Czasami wystarczy odwiedzić sklep medyczny i wybrać odpowiednie lekarstwa, innym razem potrzebne jest długofalowe leczenie i zmiana nawyków.

Należy pamiętać, że bardzo łatwo jest uszkodzić błonę śluzową. Na przykład szkodliwy jest dla niej alkohol, ale również pikantne pokarmy. Co ważne, naszym krtaniom nie służy również przebywanie w pomieszczeniach z klimatyzacją. Dobrą metodą na to, aby spróbować uniknąć chorób krtani jest nauczenie się oddychania przeponą a przede wszystkim należy oddychać przez nos.

Zazwyczaj choroby krtani objawiają się w podobny sposób. Osoba chora odczuwa suchość w ustach, słyszalna jest zmiana brzmienia głosu. Dodatkowo pojawić się może łaskotanie czy trudności z przełykaniem, aż w końcu ból i chrypka. Zdecydowanie warto wówczas skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu czy nawet ze specjalistą, aby pomógł on ustalić przyczyny takiego stanu rzeczy i zaproponował odpowiednie leczenie.

polecane: Odpowiednie środki lecznicze oferuje sklep medyczny w Łodzi.