Prace nad teleportacją i soczewki dla daltonistów

fotonTeleportacja kojarzy się nam z filmami typu science fiktion, kiedy to zarówno przedmioty, jak również ludzie przemieszczają się z miejsca na miejsce, w ułamku sekundy, na zasadzie teleportacji. Naukowcy wciąż pracują nad kwestią przenoszenia w różne miejsca niekoniecznie na razie przedmiotów czy ludzi, ale w ogóle jakichkolwiek cząstek elementarnych. Ostatnio przeprowadzone doświadczenia doprowadziły do tego, że stany kwantowe fotonów zostały przetransportowane na odległość aż 143 kilometrów, a mianowicie z wyspy La Palma na kolejna wyspę – Teneryfę.

Naukowcy prowadzący to doświadczenie uznali wynik za sukces, co jest zachęta do następnych prac w tej dziedzinie. Teleportacja stanów kwantowych fotonów jest to bardzo ciekawe zjawisko, pozwala bowiem na teleportacje w ułamku sekundy, niezależnie od odległości – teoretycznie można więc byłoby przesłać sygnał z Ziemi na bardzo odległą planetę, a taki sygnał dotarłby tam w ciągu ułamka sekundy, z prędkością wiele większą niż znana dotychczas największa prędkość, jaką pokonuje światło.

Soczewki dla daltonistów już w opracowaniu

Wielu ludzi cierpi na różnego rodzaju wady wzroku, do najbardziej powszechnych należą krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. Na szczęście osoby cierpiące na te schorzenia mogą sobie na co dzień znakomicie radzić, posługując się odpowiednio dobranymi czy to szkłami kontaktowymi, czy też okularami leczniczymi. Warto też poświęcić chwilę uwagi profilaktyce wzroku.

Są niestety i takie wady wzroku, których jak dotychczas nie można korygować za pomocą odpowiednio dobranych szkieł – można do nich zaliczyć daltonizm, czyli nie odróżnianie przez osobę kolorów – wszystko jest w czarno białych barwach. Być może już niedługo i to się zmieni, bowiem jedna z czołowych firm, produkujących szkła korekcyjne, opracowała technologie szkieł, które będą umożliwiały daltonistom odróżnianie kolorów, przynajmniej większości z nich. Mają być na razie cztery rodzaje takich szkieł, w zależności od indywidualnych własności danego oka i jego wrażliwości na poszczególne zestawy barw – jak zapewnia przyszły producent szkieł, przeszły one pozytywnie wszystkie zaplanowane testy.