Granice możliwości ludzkiego umysłu są nam praktycznie nieznane.
Biorąc pod uwagę fakt, że przeciętny człowiek wykorzystuje do swoich codziennych czynności zaledwie kilka procent pojemności swojego mózgu, można zakładać, że są one tak naprawdę zdecydowanie większe, niż to sobie wyobrażamy. Nie mówimy tu oczywiście od razu o zabijaniu wzrokiem lub o innych pomysłach rodem z filmów science-fiction.
Jednak badania prowadzone nad ludzkim mózgiem, a także coraz bardziej naukowe podejście do indywidualnej pracy nad mózgiem człowieka (w postaci treningów) prowadzą do wniosków, że jesteśmy w stanie osiągnąć dzięki własnej woli zdecydowanie więcej, niż nam się do tej pory wydawało.
Wśród technik, jakie wykorzystujemy do przełamania „ograniczeń” naszego mózgu, znajdują się na przykład wszelkiego rodzaju metody tak zwanego szybkiego czytania. Dzięki ich stosowaniu, z tradycyjnych dwustu – trzystu słów, jakie przeciętny człowiek jest w stanie przeczytać ze zrozumieniem w ciągu minuty, w ciągu stosunkowo krótkiego szkolenia można osiągnąć barierę tysiąca słów na minutę przy znacznym stopniu zapamiętania tekstu, przekraczającym nawet „tradycyjne” wyniki. Rekord świata w tej materii wynosi zaś aż ponad czterdzieści tysięcy słów na minutę, co możliwe jest dzięki zastosowaniu trudnej do opanowania metody czytania fotograficznego.
Inne techniki wykorzystywane są do błyskawicznego zapamiętywania i utrwalania na długi czas dużych ilości różnego rodzaju danych. Najpopularniejsze z nich związane są z metodami skojarzeniowymi. Ukryte możliwości naszego mózgu pomagają nam również przy nauce języków. Sporą popularnością cieszy się nauczanie języków metodą SITA, opartą o najnowsze zdobycze nauki i badania nad ludzkim mózgiem. W jakim stopniu i w jaki sposób będziemy w stanie wykorzystywać możliwości naszego mózgu w przyszłości? Tego oczywiście nikt nie jest w stanie tego przewidzieć. Niektórzy przypuszczają, że opanowanie technik prowadzących do zwiększenia aktywności naszego mózgu może prowadzić do ogromnego skoku cywilizacyjnego, jednak nie jesteśmy w stanie w tej chwili uwiarygodnić tych przypuszczeń.