Zęby a wymowa

(1)_ smile-191626_960_720 (385x257)Zdrowe i pełne uzębienie to nie tylko kwestia estetyczna czy też zdrowotna. Oczywiście uzupełnienie braków w tym względzie to sprawa priorytetowa, ponieważ zęby odgrywają ważna rolę w procesie rozdrabiania i żucia pokarmu, więc w razie jakichkolwiek luk w łuku zębowym, te procesy niestety nie przebiegają prawidłowo. Istnieje jednakże jeszcze jeden istotny powód dla którego niezwłocznie należy uzupełnić utracone zęby wybranym przez siebie i lekarza stomatologa uzupełnieniem protetycznym. Chodzi o prawidłową i zrozumiałą wymowę.

Ważna część aparatu mowy

Nie tylko język, podniebienie czy też struny głosowe są istotna częścią aparatu mowy. Stanowią ja również zęby w połączeniu z innymi elementami. Wiele głosek wypowiada się  bowiem układając język w stosunku do zębów w charakterystyczny sposób. Na przykład w trakcie wymowy głoski „s” koniuszek języka zatrzymuje się tuż przed przednimi zębami. Nietrudno wyobrazić sobie w  jaki sposób wygląda wymowa tej głoski w przypadku braków w przedniej części górnego i dolnego łuku.

Z pomocą może przyjść porada u protetyka. Zęby stanowią naturalną barierę dla powietrza i dźwięku, które powstaje przy wymowie wielu głosek. Jeżeli pacjent ma braki w tym zakresie, pojawia się seplenienie, które z czasem może się utrwalić, nawet jeżeli już uporamy się z ubytkami w łuku. Dlatego po utracie jednego lub większej ilości zębów należy jak najszybciej udać się do miejsca jakim jest pracownia protetyczna. Specjalista pobierze z ust wycisk a potem dobierze odpowiednie uzupełnienie. Będzie ono dopasowane do warunków w jamie ustnej, ale także możliwości finansowych. Uzupełnieniem protetycznym mogą być zarówno protezy, jak i mosty czy też implanty. Niezależnie od tego, na jakie uzupełnienie się zdecydujemy, warto je zastosować jak najszybciej, by uniknąć defektów estetycznych, problemów gastrycznych oraz niewyraźnej mowy.

Zobacz też: Więcej porad medycyny naturalnej